צעצועים ומשחקים | סקירות, המלצות, ועצות מאנשי מקצוע - קונים בול

צלחות מעופפות? הרבה יותר קרוב ממה שחשבת!

חשבנו שצלחות מעופפות זה לצאת לגינה עם הילדים ולהתמסר, עד שנתקלנו בדוכן של דור מ"רק לזרוק" שפתח לנו עולם שלם של ספורט מקצועי. מוזמנים להכיר את את האולטימייט, הדיסק גולף והפריסטייל, וגם מאיזה פריזבי מומלץ להתחיל.

262

היי דור, לפני שאנחנו ניגשים לעניין, ספר לנו איך הגעת בכלל לעולם הפריזבי?

התחלתי ללמוד ב-2012 מנהל עסקים, התמחות בלוגיסטיקה ימית (ייבוא וייצוא). בשנה השניה לתואר חבר לקח אותי לקנות פריזבי בדרך לים. אותו הפריזבי שאני מוכר ב-75 ש"ח עלה אז 150 ש"ח. הסכום היה נראה לי הזוי, וגם לא כל כך הבנתי מה ההתרגשות מצלחת מעופפת. לקח לי רבע שעה להבין, כשאתה מחזיק צלחת פריזבי מקצועית ההבדל הוא עצום וההתרגשות לא נגמרת. היום, 5 שנים אחרי, העסק התחיל לעבוד – הסצינה בארץ רק הולכת וגדלה. עוד ועוד אנשים מצטרפים לאושר הזה.

אז מעבר למסירות – מה עושים עם פריזבי?

אז נכון, כולנו מכירים את המסירוֹת – או כמו שאנחנו קוראים לזה – רק לזרוק!

אבל אפילו במסירות, אין רק מסירה אחת. יש יד קידמית ואחורית שהן המוכרות יותר, יש הקפצות על הרצפה, תפיסות בין הרגלים מאחורי הגב ועוד ועוד ועוד – המחסום היחידי הוא הדימיון שלכם. חוץ מהעולם החובבני, בו אנשים נהנים מהפריזבי כמו שהוא, ישנם 3 ענפי ספורט תחרותיים לכל דבר.

ספר לנו…

אולטימייט פריזבי, ספורט קבוצתי ותחרותי עם חוקים דומים לפוטבול, אך ללא המגע הפיזי בין השחקנים.
אולטימייט משחקים על מגרש דשא עם שטחי הבקעה (כמו בפוטבול) כשהמטרה של כל קבוצה היא להבקיע. כדי להבקיע צריך שחבר בקבוצה המתקיפה יזרוק את הפריזבי לשחקן אחר שיתפוס את הפריזבי בתוך שטח ההבקעה.
במקביל תפקיד הקבוצה המגינה היא לא לתת לזה לקרות! על ידי חטיפה של הפריזבי או הפלת הפריזבי ובכך להפוך לקבוצה המתקיפה. במשחק אולטימייט משחקים עם פריזבי מקצועי השוקל 175 גרם ולרוב בצבע לבן.
האולטימייט מאוד פופולרי בארה"ב, קנדה, אירופה וכן, גם כאן בארץ הקודש!
אחד הדברים היפים באולטימייט הוא רוח המשחק והאווירה. יתרה מכך, השיפוט עצמו מתבצע על ידי השחקנים עצמם פרט לרמות גבוהות יותר, שם נעזרים במשקיפים והם מתערבים רק כאשר פונים אליהם מאחת הקבוצות.

לינק לסרטון הסבר טוב:https://youtu.be/Yqwgk6Pg1AA

מותגים מובילים:Discraft, innova discs, deardvile

 

דיסק גולף

ענף שמציין את הצמיחה הגבוהה ביותר בעולם בשנים האחרונות, מוערך כי יותר מ-12 מיליון בני אדם ברחבי העולם שיחקו את המשחק.  הספורט הוא ספורט לכולם! לא משנה הגיל, הכושר, או רמת היכולת שלכם.
איך משחקים? מספר שחקנים מתחרים אחד בשני וזורקים את הפריזבי לתוך סל או לעבר מטרה מוגדרת.

על פי האגודה המקצועית לדיסק גולף (PDGA)  מטרת המשחק היא לסיים את המסלול מההתחלה ועד סופו במספר המועט ביותר של זריקות – כמו בגולף רק עם פריזבי! את הספורט משחקים בגנים ציבורים ופארקים ייעודים לדיסק גולף כמו שתוכלו למצוא בפארק אשכול- הפארק הראשון במזרח התיכון לדיסק גולף.

לינק לסרטון הסבר טוב: https://youtu.be/FY2Zgu-Eekc

מותגים מובילים:  Discraft, innova discs

 

פריסטייל פריזבי
מעבר להיותו ספורט תחרותי, קשה להגדיר את תחום הפריסטייל פריזבי במשפט, הכל מותר והמחסום היחידי הוא הדמיון שלכם! פריסטייל פריזבי הוא המפגש בין התעמלות, ריקוד, זריקות ותפיסות ושילובם עם פריזבי!
בפריסטייל פריזבי הכל מותר, רק צריך לגרום לזה לקרות. יש אינספור זריקות, תפיסות והעברות של הפריזבי משחקן לשחקן
או משחקן לעצמו- רק הוא והרוח.
בפעם הבא שתגיעו לחוף גאולה בתל אביב, מעוז הפריסטיל פריזבי בישראל, תשאלו זרקן ותיק איך הוא נהיה כל כך טוב, התשובה תהיה זהה- המון אימונים ואז עוד קצת!

לינק לסרטון הסבר טוב:  https://youtu.be/Gai1Du1N4hc

מותגים מובילים: Discraft

 

פריזבי כלבני

פריזבי כלבני

הסצינה הכלבנית גם היא תופסת תאוצה, עם תחרויות, מפגשים וספונסרים. הפריזבי הכלבני המקצועי מגיע במשקלים נמוכים יותר, כדי שלכלב שלנו יהיה נוח וקל לסחוב אותם בפה; פלסטיק קשיח במיוחד לנשיכות והם גם צפים.

מותגים מובילים:Hero Disc USA

 

 

יש משחק מקצועי בארץ?

הסצינה בארץ רק גדלה מיום ליום. בתחום המקצועי יש קבוצות אולטימייט בכל הארץ ואפילו נבחרת,
יש מגרשי ושחקני דיסק גולף מקצועיים, וגם סצינת הפריסטייל פריזבי בצמיחה משמעותית ורק השנה כבר נערכו מספר תחרויות.

כל ענפי הפריזבי המקצועי מאוגדים תחת התאחדות הפריזבי בישראל. אצלנו מפתחים את הקהילה הלא מקצוענית,
האנשים שרק רוצים לזרוק וליהנות מזה. יש לנו מפגשים של אנשים מכל הארץ שפשוט מגיעים ליהנות יחד.

איזה סוגי פריזבי קיימים?

על פריזבי מדברים במשקלים. המשקל הנפוץ ביותר הוא פריזבי האולטימייט במשקל 175 גרם. הוא הפריזבי הכיפי ביותר לזריקות ארוכות והתמודדות עם רוחות. מגיע גם בגרסת ילדים במשקל 145 גרם. הפריסטייל פריזבי משחקים עם 160 גרם שמיוצרת רק על ידי חברת Discraft, ההבדל מפריזבי האולטימייט הוא לא רק במשקל, הפריסטייל פריזבי קטן יותר בקוטר ובנוי עמוק יותר, כך שיותר קל לו להתרומם מהרוח ולאפשר ביצוע של תרגילי פרסטייל פריזבי מיוחדים.

בעולם דיסק גולף יש מגוון עצום של צלחות פריזבי שמשתנות בהתאם לסוגי הפלסטיק, משקל, צורת חיתוך ועוד. בארצות הברית יש חנויות שלמות רק לתחום הזה. כמו כן, קיים פריזבי 200 גרם, דומה ל-175 גרם, רק לרוחות רציניות מאוד ולכן יש אקסטרה משקל. קיימים גם פריזבי עם נורות LED במשקל 185 גרם, פריזבי כלבני מקצועי, חישוקי פריזבי שעפים למרחקים עצומים בקלות.

טיפים למי שרוצה להתחיל

טיפ ראשון והחשוב ביותר, תתחילו עם פריסבי טוב. לא צעצוע זול שאחרי זה תתבאסו ממנו.
פעם זה היה יקר, 150 ש"ח, היום לא בעיה למצוא חניות שמוכרות פריסבי מקצועי ב- 90 ₪. כדי שהפריסבי יעוף בצורה יציבה ונכונה,
לא מספיק לזרוק/ לשחרר אותו קדימה, הפריסבי צריך להסתובב על עצמו, משם מגיעה היציבות שלו.
ככל שיהיה לכם *פליק* יותר חזק ויציב ככה הזריקה שלכם תשתפר.
עכשיו לכו לזרוק וכמה שיותר!