Connect with us

מומחים משתפים

להכניס את החול לחדרי המשחקים

'להכניס חול הביתה?', 'זה לא מלכלכך?', ו'איך בכלל משחקים אתו?',
אלו שאלות שאני שומעת שוב ושוב מהורים מופתעים שנתקלים בפעם הראשונה בחול הקינטי. אז מהו בכלל החול הקינטי? ומה אפשר לעשות אתו? בכתבה לפניכם.

נתחיל מההתחלה, החול הקינטי מורכב מ98% חול טהור ו2% סוכן מליטה (Polydimethylsiloxane). במקור הוא נוצר למטרות פיסול. אולם, במהרה, מצא את דרכו אל חדר המשחקים של הילדים.

החול אומנם, קל מאוד לעיצוב ונוח ליצירה אך דורש עבודת ידיים ומיומנות שונות. הוא מתאים עצמו לתבניות עיצוב, ובעצם כל קופסא תהיה טובה לפעילות.

החול הקינטי מגלם בתוכו יתרונות רבים להתפתחות ולמידה החל ממוטוריקה עדינה, רכישת מיומנויות טרום ציור וכתיבה, תורם לתחושת רוגע ושלווה, ויסות חושי, חשיבה יצירתית, משחקי דמיון, העשרת שפה ועד- פיתוח מיומנויות תקשורת בינאישית.

לא מפתיע שהוא חומר טיפולי אידיאלי בגלל הרבגוניות שלו ויכולתו להציע מגוון רחב של התנסויות לילדים.

בחול זה ישנו פטנט המחבר בין גרגרי החול, וניתן לנקות ולאסוף אותו בקלות. גם אם נותר מעט לכלוך הדורש ניקוי, שפע היתרונות שלו מתגברים על כך. בייחוד לאור העובדה שבשנים האחרונות החול הוצא מחצרות גני הילדים, והילדים כמעט ואינם נחשפים למרקמו.

החול מאפשר ליהנות משני יתרונות החומר: הגרגרים והבצק. הילדים אוהבים מאוד לשחק בו, ואגלה לכם סוד- גם המבוגרים מתמכרים במהירות. ניתן לרכוש אותו בחנויות הצעצועים וכלי הכתיבה.

 

אציג לפניכם 3 פעילויות שניתן לעשות עם החול הקינטי כבר היום עם אביזרים שיש בבית. הפעילויות נלקחו מתוך החוברת "כיצד ליצור קפיצה בהתפתחות עם החול הקינטי":

 

טביעות ותבליטים בחול-

אביזרים נדרשים:

צעצועים מפלסטיק: בובות או חיות

פעילות:

לשטח את החול בתיבה ולתת לילדים להטביע את הצעצועים השונים ולחקור את הצורות והשקעים הנוצרים בחול. לאחר יצירת השקעים ניתן לשחק משחק התאמה- לפזר את הצעצועים על הרצפה ולבקש להתאים את הצעצועים לשקעים והתבליטים המתאימים להם.

 

רישום וכתיבה בחול

אביזרים נדרשים:

עפרון או מקל ארטיק

שולחן וכיסא

פעילות:

לבחור נושא אחד : צורות, מספרים ואותיות . מתוך הנושא לבחור אלמנט אחד: צורה, מספר או אות ולהתקדם בהתאם לקצב של הילד.

לדוגמה: אם הנושא-צורות. ציירו עיגול בדף נפרד. שיטחו את החול על המגש, והניחו מול הילד את הדף עם העיגול המצויר. בישיבה על הכיסא, הילד יחזיק עפרון או מקל ארטיק, ויעתיק את המצויר על הדף על גבי החול. יש לשמור על חזרתיות בתהליך הלמידה. ניתן לשטח שוב את החול ולצייר מחדש.

 

איזה מפתח יפתח את המנעול?

אביזרים נדרשים:

מנעול

שלושה מפתחות לפחות (כשאחד מהם פותח את המנעול).

פעילות:

לטמון את המפתחות היטב בחול. לבקש מהילד לחפש ולמצוא את המפתחות ולאחר מכן לפתוח את המנעול.

 

המשך לקרוא
Click to comment

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחים משתפים

הצ'ייסר ממליץ ב- 5 צעדים

עוד לפני שהתפרסם כצ'ייסר בשעשועון המצליח, "המרדף", בערוץ "כאן 11 ", איתי הרמן זכה לכינוי
משחקולוג" – ככזה, היינו חייבים לקבל ממנו המלצות למשחקים אהובים, וגם לשאול מה זה משחקולוג…

המלצה 1: בול פגיעה על  נייר

"זה היה משהו ששיחקתי עם אמא שלי", לוקח
אותנו איתי לימים פשוטים, בהם נייר ועיפרון
הספיקו להרבה לשעות של כיף".

"בבית הספר שיחקנו בול פגיעה, ובתיכון זה העביר לי את הזמן עם חבר בזמן השיעורים. זה משחק של היגיון שמפתח יכולת לוגית מאוד טובה".

העיקרון של בול פגיעה פשוט, כל אחד רושם לעצמו בסתר 4 ספרות 0-9, בלי שספרה תחזור על עצמה פעמיים. כל אחד בתורו רושם ניחוש של סדר הספרות שרשם השני, והשחקן השני עונה לו "בול" על כל מספר שמופיע אצלו אבל במיקום אחר, ו"פגיעה" אם אחת הספרות מופיעה גם במקום נכון כמו בספרות המוסתרות. המטרה להסיק אילו ספרות ובאיזה סדר הן נרשמו אצל השחקן השני. המשחק קיים גם בגרסה ידועה של משחק לוח עם צבעים.

איך המשחק בזמן השיעורים מסתדר עם הידענות שלך?

"זה משחק שלא דורש הרבה תשומת לב, אתה יכול לעצור ולהקשיב מתי שנוח לך".

המלצה 2: ריסק –Risk  

את ההמלצה השניה לוקח איתי מהנייר אל עולם משחקי הלוח.

"ריסק עובד חזק מאוד על תחרותיות, זה קצת כמו בריאיליטי, כשאתה מנסה להדיח את המתמודדים האחרים ולהישאר אחרון. נורא כיף להרגיש שאתה כובש מדינות, זה מעניק אשליית כוח נעימה כזאת", מסביר איתי ומזהיר שלא לתת את האמוציות לעלות לרמות גבוהות מידי כאשר משחקים עם חברים.

"ריסק משלב היטב צד טקטי –  יש דילמה בין לכבוש הרבה לבין התבצרות בשטח ממוגן, וגם להתחשב בעובדה שזה עניין של מזל, תמיד צריך שילוב בין הדברים האלה. זה גם נותן סיכוי לכל שחקן להצליח".

"על הדרך לומדים גם גיאוגרפיה – מגלים טריטוריות כמו קמצ'טקה או אירקוצק. עם חברים היינו מכניסים למשחק בדיחות על המדינות השונות שכבשנו", אומר הרמן.

המלצה 3: טאקיTAKI

"טאקי הוא בעצם משהו שנתפס כמשחק בינלאומי, אבל הוא משחק ישראלי של חיים שפיר. מאז שנות ה- 80', הוא מגדיר את החוויה הישראלית", אומר הרמן וגם חושף את הקשר האישי למשחק האהוב ולכינוי שלו כמשחקולוג. בשנת 95' החל איתי לעבוד ככותב חידות ויוצר שעשועונים בימי ערוץ 2 העליזים. לאחר מכן פיתח פורמטים לתוכניות בערוץ הילדים, כולל ששטוס המיתולוגי.

"בשנת 2000, כשהתחילו להפיץ את הממירים הדיגיטליים נקראתי לעשות שעשועונים בטלוויזיה הדיגיטלית. היינו הראשונים לפנות לחיים שפיר ולהוביל את אפליקציית הטאקי הראשונה ב- 2003, ששוחק בממירי טלוויזיה".

באותה תקופה גם קיבל הרמן את הכינוי "משחקולוג" מהבוסית שלו, כשהיא ראתה שכל מה שהוא ממליץ עליו באמת מתרחש.

"טאקי הוא משחק שכיף לשחק עם החבר'ה, ועדיין מדהים לראות כמה הוא משחק חזק באפליקציה, גם בלי לראות אנשים אחרים".

איך אתה רואה את עולם אפליקציות המשחק לילדים?

" ילדים ונוער מגיעים היום להתמכרות לאפליקציות, וצריך לשים לב ולראות מה צריך לעשות כדי להימנע משעות משחק מוגזמות. בעיקר כשזה מונע פעילויות אחרות", אומר איתי אבל מסביר שצריך גם לראות את היתרונות של המשחקים האלה.

"יש הרבה ערכים מוספים במשחקים האלה. אפשר להשתמש בתשוקה הזאת למשחקים, ולגלות רבדים עמוקים יותר במשחק. אפשר לספוג הרבה ידע ותרבות. במשחק קלאש רויאל לדוגמא, אתה יכול להסביר לילד מה זה אביר, מהו מלך, וכן הלאה, או על יצורים וחיות. זה גם נושא שיחה נהדר בנסיעות וארוחות ערב. אצלנו עולה השאלה למה משהו יקר יותר מדבר אחר, למה חיה מסוימת מייצגת יכולת מסוימת".

"לומדים במשחקים גם יכולות של תכנון וניהול וקבלת החלטות כלכליות. יש גם מרכיב של דחיית סיפוקים. במשחק כמו קלאש רויאל אתה צובר כסף, וצריך להחליט על מה להוציא אותו – אתה צריך לחכות ולאסוף אותו – זה מבוא לכלכלה וניהול, ואפילו יותר מזה. מבינים מושגים שהם מאוד רלוונטים למיומנויות חיים", אומר הרמן ומוסיף כי "הרבה מהמשחקים הם פשוט באנגלית, אז ילדים בגיל צעיר לומדים את השפה".

המלצה 4. שני דגלים

בהמלצה הרביעית של הרמן אנחנו יוצאים מחוץ לבית.

"זה המשחק שהכי אהבתי עם החבר'ה בחוץ. שיחקתי בשכונת נווה רסקו ברמת השרון, על שטח של 8 בלוקים, כשהיה רק כביש אחד, לא מאוד סואן, שלא היו חייבים לעבור בו. למרות שהחברים שלי היו כולם ספורטאים מצטיינים ממני, זה משחק שמביא לידי ביטוי יכולות של שיתוף פעולה, התגנבות וערמומיות. זה משחק מאוד מרגש להיזכר בו."

למי שלא מכיר, מתחלקים במשחק לשתי קבוצות שמחולקות לשתי טריטוריות. בקצה אחד של כל טריטוריה יש מקל שהוא הדגל של הקבוצה. המטרה של כל קבוצה היא להביא את הדגל של היריב חזרה לשטח שלה. אם מישהו נתפס כשהוא בשטח היריב הוא הופך לשבוי.

"זה משחקי הכס לעניים", מוסיף הרמן. "החוקים נורא פשוטים, ולא צריך בשבילו שום דבר מיוחד".

המלצה 5. גנובים

להמלצה האחרונה שלנו הרמן אנחנו מגיעים למשחקים שהוא משחק עם הבן שלו.

"גנובים משחק נהדר. בהרבה משחקים ההורה מלמד את הילד, הוא קורא את ההוראות, ולפעמים קשה מאוד להכניס את הילד למשחק. לוקח זמן עד המצב שבו אתה לא צריך לוותר לו בכוונה".

מדובר במשחק התאמה, כאשר כל שחקן מוריד בתורו קלף מהערמה שלו לערמה מרכזית, וככל שמתקדמים יש יותר קומבינציות של קלפים בהן יכולה להתבצע גניבה של יהלום המונח במרכז השולחן.

"מה שמקסים אותי, זה שאני מאוד תחרותי ומנסה להתמודד מול הילד ולא מצליח", אומר הרמן.

איך אתה מתמודד עם ההפסדים?

"כשזה עם הילד זה כיף להפסיד. זה הכיף לשחק עם ילדים, ההפסד הוא הניצחון שלי".

המשך לקרוא

מומחים משתפים

איפור לפורים: צבעוניות זה שם המשחק, אבל בזהירות

מאיה לי התרגשה מאז ומתמיד לגעת, להרגיש ולשחק בצבעי איפור לקראת פורים. היום כשהיא מאפרת מקצועית, היא קוראת להורים להזהר כשקונים צבעי איפור בחנויות צעצועים.

אני פורים אני פורים..

פורים כבר ממש כאן.

פורים הוא חג צבעוני, כייפי, ושמח.. זאת ההזדמנות שלנו להתחפש, לעשות שטויות ולהנות מאירועים רבים ברחבי הארץ.

עדלאידות, תחפושות בבית ספר, ילדים מסתובבים מחופשים, מסיבות ואירועים.

כל אלו בשביל להנות, לחגוג ולהשתחרר מסדר היום הרגיל.

צבעוניות זה שם המשחק

בתור ילדה תמיד אהבתי להסתובב בחנויות התחפושות ולראות איזו תחפושות חדשות הביאו השנה, איזה כובעים מצחיקים ואביזרים משוגעים.

אהבתי לגעת, להרגיש, לשחק בצבעי האיפור- האודמים, הנצנצים והטושים הצבעוניים שנמכרים כציוד איפור לגיטימי.

לא מפתיע שגדלתי להיות מאפרת מקצועית, מומחית באיפור אומנותי-ציורי פנים.

האם אנחנו באמת חוגגים?

דבר אחד מפריע לי בחג הזה, בחג המדהים הזה.

הדבר הזה הוא יכול להיות מסוכן ובעייתי מאוד, ולכן אני כותבת את שורות אלו כדי להביא לתשומת לבכם את הבעיה.

בפורים – החג הכי שמח בשנה, ישנה תופעה בעייתית שאני רואה בהרבה חנויות שונות.

כן, אני מדברת על צבעי האיפור.

כמאפרת מקצועית אני יודעת כמה חשוב להשתמש בצבעי איפור קוסמטיים, בטיחותיים, שמתאימים לעור הפנים.

לצערי, בפורים, הרבה חנויות רוצות להרוויח עוד כמה שקלים או לתת איזשהו "מענה" לקהל בכך שהם מוכרים צבעים מחברות שונות בתור "צבעי איפור לפורים".

דמיינו את הסיטואציה הבאה:

איפור לפורים: מאיה לי. צילום: אוהד פליק

אתם מגיעים לחנות, והמוכר הנחמד מציג לנו את הצבעים כאיפור פורימי בטיחותי לשימוש, אתם משלמים ממיטב כספכם ויוצאים מהחנות מרוצים ושמחים.

בבית אתם מגלים שהילד שלכם "אלרגי" לאיפור ומפה הצבעים האלו הולכים לכיוון אחד – לפח האשפה.

הבעיה האמיתית בציוד הזה, שהוא לא איפור, הוא לא מיועד לפנים, הוא לא קוסמטי.

ויותר מזה? זה ציוד שיכול לעשות נזקים לעור הפנים, אלרגיות, פריחות, לא עלינו גם צלקות.

הצבעים האלו מסוכנים, הם בכלל מיועדים למשטחי פלסטיק וזכוכית.

אז איך להיזהר? איך להנות וגם להישאר בטיחותי?

מאיה לי. צילום: עמי שפירא

דבר ראשון, לא להאמין לכל מוכר, לבדוק בעצמכם.

מה יש לבדוק? שהמוצר מאושר ע"י משרד הבריאות, חובה שיהיה תווית שכתוב עליה שהמוצר מאושר.

דבר שני, רצוי לעשות בדיקת אלרגיה בכל מקרה. איך עושים את הבדיקה? לפני היום המיוחל (יום האיפור עצמו) כדאי לשים קצת צבע באזור חבוי, אם זה מאחורי האוזן או על העורף. ככה שאם מתפתחת אלרגיה למוצר זה לא יהיה בולט ויהיה אפשר לטפל בזה באופן מיידי.

אלרגיה או "אלרגיה" לאיפור?

לפעמים הורים חושבים שלילד שלהם יש אלרגיה לאיפור, לצערי, בגלל מקרים של שימוש בצבעיים שהם לא איפור והם לא קוסמטים. בכך נחסך מהילד את ההנאה והכיף בציורי פנים צבעוניים.

אם אתם חוששים כי זה המקרה אצלכם, אפשר לעשות בדיקת אלרגיה למוצרי איפור של מותגי איפור מוכרים, ובכך לבדוק אם האלרגיה היא באמת למוצרי איפור או רק בשימוש במוצרים לא מתאימים.

לסיום,

חשוב לי להגיד כי מאפרות מקצועיות משתמשות בחומרי איפור קוסמטי מיוחדים שהם על בסיס מים, את הצבעים האלו עדיין לא ניתן למצוא בכל חנות אבל בהחלט קיימים בכמה מקומות בארץ.

אם ידוע כי לילד יש נטייה לאלרגיה למוצרי איפור, בהחלט חשוב ליידע את המאפרת לפני האיפור.

אז שיהיה לכולם חג שמח, בטיחותי וצבעוני

מאפרת: מאיה לי. צילום: עמי שפירא

 

 

 

 

המשך לקרוא

גננות ממליצות

הגננת ליהי כהן, מ"הגן של לילוש" בנס ציונה, ממליצה על צעצועים אהובים

המשפחתון "הגן של לילוש" בנס ציונה של ליהי כהן מורכב מקבוצה רב גילאית של ילדים החל מגיל חצי שנה ועד שלוש שנים. מדובר במשפחתון של ממש – קבוצה קטנה – הילדים משמשים כאחים גדולים ואחים קטנים זה לזה.

 

 

ליהיא משתפת במשחקים והצעצועים שהילדים הכי אוהבים לשחק בהם:

צינורות צבעוניים

המשחק מכיל חלקים עגולים וחלולים, ישרים או בעלי זוויות שניתן לחבר אותם זה לזה וליצור הרכבות גדולות ומעניינות. הילדים מגיל שנה ממש יכולים לחבר וליצור. הם אוהבים לשחק ביחד ולחבר זו לזו הרכבות שכל אחד הרכיב. הילדים הקטנים יותר מאד אוהבים את הצורה והצבעים. והם מתעסקים בחור שמרכז הצינור ובצבעים המרהיבים.

צלליות (אורדע)

התאמה בין תמונה לצללית שלה. דומה למשחק לגו. המשחק עובד על תפיסה חזותית והבנה של תמונה או דמות הן בצעים שונים והן בשחור לבן. הילדים רואים אתגר בהתאמה מלאה ומדויקת.

מטבח צעצוע וכלי מטבח

המטבח מהווה את מוקד הפעילות בגן. בכל זמן חופשי הילדים אוהבים לגשת לפינת המטבח ולשחק, לרבות בסיום הארוחה ולאחר היקיצה משנת הצהריים. גם הקטנים ממש – מגיל חצי שנה/ שבעה חודשים יכולים לקחת חלק ולשחק במטבח בעזרת כיסא שליהיא שמה בסמוך כדי שיהיה להם נוח יותר להגיע לחלקים.

בובות כף יד

ליהיא מעבירה במפגשים הפעלות של שירים ודקלומים, הילדים אוהבים לחקות אותה ואת מה שהיא עושה. הבובות קיימות בגן כדמויות מוכרות ויש גם דמויות למשחק חופשי של הילדים.

המשך לקרוא

הכי נצפים

זכויות שמורות ל- SWISH מבית oVerload