צעצועים ומשחקים | סקירות, המלצות, ועצות מאנשי מקצוע - קונים בול

לאן תורמים משחקים שמעלים אבק על המדף?

לשמח אחרים במקום לזרוק!

6,405

אין בית אב או משפחה שלא מגיעים בשלב כלשהו של החיים למצב שבו מגיע הזמן לרענן את מדפי המשחקים, להוציא את הצעצועים שהילדים כבר לא משחקים בהם – בין אם בשביל לפנות מקום למשחקים חדשים ועדכניים יותר או על מנת ליצור מרווחים ולהפחית את העומס. אם גם לך מוכרת התחושה הזאת, כדאי לך לדעת שאולי עבור בני המשפחה שלך המשחקים האלה אולי כבר לא רלוונטיים – אך יש אנשים או ילדים אחרים שהמשחקים האלה עשויים לשמש עבורם כאוצר אמתי!

לשמח אחרים במקום לזרוק!

התחום של מסירת חפצים יד2 או תרומה הולך ותופס תאוצה בשנים האחרונות ובעצם טומן בחובו פוטנציאל עצום שכל הצדדים יוצאים בו נשכרים – זה שמוסר וזה שמקבל. כיום מחלחלת ההבנה שמה שהאחד לא זקוק לא יותר – עשוי להיות בדיוק מה שהאחר חייב שיהיה לו וכך נוצר מצב שכולם בו מרוצים. קבוצות רבות ברשתות החברתיות מאפשרות פרסום הודעות על מסירה או תרומה של חפצים מכל תחומי החיים – ובלבד שלא לזרוק אותם לפח. ילדים בגילאים מסוימים ישמחו לקחת חלק בתהליך ויהיה זה עבורם לימוד חשוב מאין כמוהו על ויתור למען האחר או תרומה למי שאין ידו משגת.

איך תורמים משחקים וצעצועים שאין בהם צורך?

עמותות וארגונים חברתיים רבים מאפשרים איסוף של חפצים, משחקים או צעצועים או מסירה של כאלה בנקודות מסירה במרכזי הערים. אנשים רבים מתרגשים מאד לתרום את מה שאין להם יותר צורך בו, אך בד בבד עם תחושת השליחות וההרגשה הנעימה של סיוע לאחר – חשוב מאד לשים לב לכמה נקודות חשובות:

  1. בתי חולים – מחלקות ילדים בבתי חולים הן יעד מצוין לתרומות. בזכות משחקים וצעצועים שמגיעים לשם יכולים הילדים המאושפזים להעביר בצורה נעימה יותר את זמן האשפוז. יחד עם זאת – מומלץ להעביר את התרומות אך ורק לאחר תיאום עם צוות המחלקה. בובות פרווה, למשל, לא מתאימות בדרך כלל כתרומה לבתי חולים בשל לכלוך או אבק שהן עלולות לשאת וכך לפגוע בבריאותם של הילדים.
  2. מצב המשחק – לפני שמחליטים לתרום משחק כזה או אחר – חשוב לוודא שכל החלקים נמצאים, שהקופסא תקינה וישרה ושהמצב הכללי של חלקי המשחק טוב. תהיה זו עוגמת נפש לגלות שמשחק שנתרם לא יכול להיות בשימוש בשל חוסר בחלקים או בחוסר האפשרות לעשות בו שימוש ראוי.

למי אפשר לתרום?

להלן רשימה חלקית ביותר של מקומות, ארגונים או גופים שאליהם אפשר להעביר משחקים וצעצועים כתרומה לילדים:

  • בבית החולים לילדים שניידר בפתח תקווה פועלת עמותת "שלנו" לרווחת הילדים המאושפזים. העמותה מקבלת תרומות של משחקים וצעצועים חדשים באריזתם בלבד. אין אפשרות לתרום לעמותה משחקים שכבר היה בהם שימוש. על מנת ליצור קשר עם העמותה ולתאם העברה של תרומה יש להתקשר למספר 03-9217880 – שלוחה 0.
  • מחלקת הילדים של בית החולים מאיר מקבלת אף היא משחקים וצעצועים חדשים בלבד שעודם ארוזים באריזתם המקורית. מספר הטלפון במחלקה לצורך תיאום הגעה – 09-7471596.
  • עמותות וארגונים (כדוגמת פתחון לב או חנויות יד2) – חלקם מעבירים את התרומות ללא תמורה וחלקם מוכרים אותם בסכומים פעוטים על מנת לאפשר לרוכשים לשמור על כבודם. כל ארגון או עמותה חברתית פועלים מתוך השקפת עולם שונה ועל בסיסה יוחלט אופי חלוקת התרומות שמועברות אליהם.
  • אתר אגורה – בדומה לקבוצות שונות ברשתות החברתיות – כאן מבוצעת התרומה ללא גורם מתווך. כל מי שזקוק או מעוניין בפריט שפורסם יכול ליצור קשר עם מי שמוסר, לתאם אתו את המסירה וכך לקבל את הפריט לידיו. יש יתרונות רבים לשיטה זו והיא עשויה להימצא כמהירה במיוחד ולכן מתאימה למי שמעוניין לתרום ולהוציא את החפצים מביתו כמה שיותר מהר. באמצעות אתר האינטרנט ניתן לפרסם חפצים למסירה או לחפש באופן ממוקד פריטים מסוימים שמעוניינים בהם.
  • גני ילדים – גננות ואנשי צוות בגני ילדים שמחים בדרך כלל לקבל לידיהם משחקים נוספים שיעשירו את מה שכבר יש בגן. יחד עם זאת – חשוב מאד גם כאן לתאם את המסירה על מנת לוודא שאין מדובר בפריטים שהגננת לא צריכה. לצורך כך ניתן להגיע אל גן ילדים בקרבת מקום המגורים ולשאול האם יש צורך בהעשרת הציוד.
  • אנשי מקצוע מתחום פינוי תכולת דירה – אנשים אלה מגיעים (במקרים רבים ללא תשלום) על מנת לפנות מהבית או הדירה את המשחקים והחפצים שלא מעוניינים בהם יותר. הם מסייעים בתיווך בין בעל הדירה לבין ארגוני סיוע לנזקקים ודואגים להעביר אליהם את התרומות. במקרים רבים הם הם מפנים תכולות של דירות, משרדים, מקלטים או גגות, מבצעים את המיון של החפצים על פי המצב שלהם ומעבירים את מה שבמצב טוב ושמיש הלאה אל מי שזקוק לו. לפרטים ותיאום פינוי ניתן ליצור קשר עם שי – 050-1454504.