צעצועים ומשחקים | סקירות, המלצות, ועצות מאנשי מקצוע - קונים בול

הצ'ייסר ממליץ ב- 5 צעדים

עוד לפני שהתפרסם כצ'ייסר בשעשועון המצליח, "המרדף", בערוץ "כאן 11 ", איתי הרמן זכה לכינוי משחקולוג" – ככזה, היינו חייבים לקבל ממנו המלצות למשחקים אהובים, וגם לשאול מה זה שחקולוג...

377

המלצה 1: בול פגיעה על  נייר

"זה היה משהו ששיחקתי עם אמא שלי", לוקח
אותנו איתי לימים פשוטים, בהם נייר ועיפרון
הספיקו להרבה לשעות של כיף".

"בבית הספר שיחקנו בול פגיעה, ובתיכון זה העביר לי את הזמן עם חבר בזמן השיעורים. זה משחק של היגיון שמפתח יכולת לוגית מאוד טובה".

העיקרון של בול פגיעה פשוט, כל אחד רושם לעצמו בסתר 4 ספרות 0-9, בלי שספרה תחזור על עצמה פעמיים. כל אחד בתורו רושם ניחוש של סדר הספרות שרשם השני, והשחקן השני עונה לו "בול" על כל מספר שמופיע אצלו אבל במיקום אחר, ו"פגיעה" אם אחת הספרות מופיעה גם במקום נכון כמו בספרות המוסתרות. המטרה להסיק אילו ספרות ובאיזה סדר הן נרשמו אצל השחקן השני. המשחק קיים גם בגרסה ידועה של משחק לוח עם צבעים.

איך המשחק בזמן השיעורים מסתדר עם הידענות שלך?

"זה משחק שלא דורש הרבה תשומת לב, אתה יכול לעצור ולהקשיב מתי שנוח לך".

המלצה 2: ריסק –Risk  

את ההמלצה השניה לוקח איתי מהנייר אל עולם משחקי הלוח.

"ריסק עובד חזק מאוד על תחרותיות, זה קצת כמו בריאיליטי, כשאתה מנסה להדיח את המתמודדים האחרים ולהישאר אחרון. נורא כיף להרגיש שאתה כובש מדינות, זה מעניק אשליית כוח נעימה כזאת", מסביר איתי ומזהיר שלא לתת את האמוציות לעלות לרמות גבוהות מידי כאשר משחקים עם חברים.

"ריסק משלב היטב צד טקטי –  יש דילמה בין לכבוש הרבה לבין התבצרות בשטח ממוגן, וגם להתחשב בעובדה שזה עניין של מזל, תמיד צריך שילוב בין הדברים האלה. זה גם נותן סיכוי לכל שחקן להצליח".

"על הדרך לומדים גם גיאוגרפיה – מגלים טריטוריות כמו קמצ'טקה או אירקוצק. עם חברים היינו מכניסים למשחק בדיחות על המדינות השונות שכבשנו", אומר הרמן.

המלצה 3: טאקיTAKI

"טאקי הוא בעצם משהו שנתפס כמשחק בינלאומי, אבל הוא משחק ישראלי של חיים שפיר. מאז שנות ה- 80', הוא מגדיר את החוויה הישראלית", אומר הרמן וגם חושף את הקשר האישי למשחק האהוב ולכינוי שלו כמשחקולוג. בשנת 95' החל איתי לעבוד ככותב חידות ויוצר שעשועונים בימי ערוץ 2 העליזים. לאחר מכן פיתח פורמטים לתוכניות בערוץ הילדים, כולל ששטוס המיתולוגי.

"בשנת 2000, כשהתחילו להפיץ את הממירים הדיגיטליים נקראתי לעשות שעשועונים בטלוויזיה הדיגיטלית. היינו הראשונים לפנות לחיים שפיר ולהוביל את אפליקציית הטאקי הראשונה ב- 2003, ששוחק בממירי טלוויזיה".

באותה תקופה גם קיבל הרמן את הכינוי "משחקולוג" מהבוסית שלו, כשהיא ראתה שכל מה שהוא ממליץ עליו באמת מתרחש.

"טאקי הוא משחק שכיף לשחק עם החבר'ה, ועדיין מדהים לראות כמה הוא משחק חזק באפליקציה, גם בלי לראות אנשים אחרים".

איך אתה רואה את עולם אפליקציות המשחק לילדים?

" ילדים ונוער מגיעים היום להתמכרות לאפליקציות, וצריך לשים לב ולראות מה צריך לעשות כדי להימנע משעות משחק מוגזמות. בעיקר כשזה מונע פעילויות אחרות", אומר איתי אבל מסביר שצריך גם לראות את היתרונות של המשחקים האלה.

"יש הרבה ערכים מוספים במשחקים האלה. אפשר להשתמש בתשוקה הזאת למשחקים, ולגלות רבדים עמוקים יותר במשחק. אפשר לספוג הרבה ידע ותרבות. במשחק קלאש רויאל לדוגמא, אתה יכול להסביר לילד מה זה אביר, מהו מלך, וכן הלאה, או על יצורים וחיות. זה גם נושא שיחה נהדר בנסיעות וארוחות ערב. אצלנו עולה השאלה למה משהו יקר יותר מדבר אחר, למה חיה מסוימת מייצגת יכולת מסוימת".

"לומדים במשחקים גם יכולות של תכנון וניהול וקבלת החלטות כלכליות. יש גם מרכיב של דחיית סיפוקים. במשחק כמו קלאש רויאל אתה צובר כסף, וצריך להחליט על מה להוציא אותו – אתה צריך לחכות ולאסוף אותו – זה מבוא לכלכלה וניהול, ואפילו יותר מזה. מבינים מושגים שהם מאוד רלוונטים למיומנויות חיים", אומר הרמן ומוסיף כי "הרבה מהמשחקים הם פשוט באנגלית, אז ילדים בגיל צעיר לומדים את השפה".

המלצה 4. שני דגלים

בהמלצה הרביעית של הרמן אנחנו יוצאים מחוץ לבית.

"זה המשחק שהכי אהבתי עם החבר'ה בחוץ. שיחקתי בשכונת נווה רסקו ברמת השרון, על שטח של 8 בלוקים, כשהיה רק כביש אחד, לא מאוד סואן, שלא היו חייבים לעבור בו. למרות שהחברים שלי היו כולם ספורטאים מצטיינים ממני, זה משחק שמביא לידי ביטוי יכולות של שיתוף פעולה, התגנבות וערמומיות. זה משחק מאוד מרגש להיזכר בו."

למי שלא מכיר, מתחלקים במשחק לשתי קבוצות שמחולקות לשתי טריטוריות. בקצה אחד של כל טריטוריה יש מקל שהוא הדגל של הקבוצה. המטרה של כל קבוצה היא להביא את הדגל של היריב חזרה לשטח שלה. אם מישהו נתפס כשהוא בשטח היריב הוא הופך לשבוי.

"זה משחקי הכס לעניים", מוסיף הרמן. "החוקים נורא פשוטים, ולא צריך בשבילו שום דבר מיוחד".

המלצה 5. גנובים

להמלצה האחרונה שלנו הרמן אנחנו מגיעים למשחקים שהוא משחק עם הבן שלו.

"גנובים משחק נהדר. בהרבה משחקים ההורה מלמד את הילד, הוא קורא את ההוראות, ולפעמים קשה מאוד להכניס את הילד למשחק. לוקח זמן עד המצב שבו אתה לא צריך לוותר לו בכוונה".

מדובר במשחק התאמה, כאשר כל שחקן מוריד בתורו קלף מהערמה שלו לערמה מרכזית, וככל שמתקדמים יש יותר קומבינציות של קלפים בהן יכולה להתבצע גניבה של יהלום המונח במרכז השולחן.

"מה שמקסים אותי, זה שאני מאוד תחרותי ומנסה להתמודד מול הילד ולא מצליח", אומר הרמן.

איך אתה מתמודד עם ההפסדים?

"כשזה עם הילד זה כיף להפסיד. זה הכיף לשחק עם ילדים, ההפסד הוא הניצחון שלי".