צעצועים ומשחקים | סקירות, המלצות, ועצות מאנשי מקצוע - קונים בול

הגננת דפנה פניגשטיין בן-שטרית, מהגן גנצ'יק, ממליצה על צעצועים אהובים

2,120

גן ילדים הוא מקום בו שלל גירויים נפגשים במקום אחד, ובו אמורים להתחולל מספר דברים – ללמד את הילדים על החיים, לפתח אותם מבחינה מוטורית וקוגניטיבית, לספק להם עניין ולסייע להם ברכישת שפה והרחבה של אוצר מילים. כאשר מדובר בגני ילדים פרטיים המיועדים לגיל הרך מקבלות יכולות אלה משנה חשיבות ולכן כל משחק או צעצוע שהגננת בוחרת צריך להיבחר בכובד ראש ותוך השקעת לא מעט מחשבה. בסדרת פוסטים חדשה אנו משוחחים עם גננות האמונות על חינוך הילדים ושומעים מהן אילו משחקים מובילים ואהובים אצלן בגנים, תוך שימת דגש על שילוב בין חיבה וזיקה למשחק לבין היכולת ללמוד ממנו או להפיק ממנו תועלת להתפתחות האישית של כל ילד וילד.

ביקשנו מדפנה פניגשטיין בן-שטרית, גננת בגנצ'יק בחריש, המיועד לילדים מגיל 10 חודשים ועד גיל 3 שתספר לנו אילו צעצועים אהובים על הילדים בגן ואיזה ערך לימודי והתפתחותי היא רואה בהם.

"במשך היום אנחנו משחקים, שרים, צוחקים ולומדים, וכל זה בהקשבה מתמדת ובסיפוק הצרכים המנטליים והפיזיים של כל ילד וילד", מספרת דפנה. "בגנצ'יק הילדים נחשפים לחומרי יצירה שונים ומוגוונים כגון דבק, גואש ,בצק צבעי ידיים וכו'. כל אלה מקנים להם הזדמנות לגעת בלי לחשוש במרקמים שונים ,להתלכלך ולהתנסות בחווית היצירה. מגוון המשחקים בגן מפתח חשיבה הנאה ודימיון. במהלך היום יום אנו מלמדים את הילדים להיות עצמאיים ולהסתכל על הסובב אותם בדגש על חברות טובה".

ופלים 

משחק הרכבה של חלקים צבעוניים הדומים בצורתם לוופל בלגי ומכאן שמו. דפנה מוצאת שהמשחק מאד מפתח את הדמיון. יש גם חלקים של דמויות – אנשים וחיות ואביזרים משודרגים כמו גלגלים. גם הילדים הצעירים מצליחים ליצור הרכבות ומבנים מורכבים ומסובכים אך באופן כללי לדעתה המשחק מתאים החל מגיל שנתיים. דפנה סבורה שהמשחק בטוח מאד לשימוש, בעיקר עבור הילדים הקטנים. היא מעידה שהילדים הקטנים אוהבים לשחק בו משחק מופשט יותר והם לעיתים מרוכזים במנגנון הסיבוב של הגלגל והגדולים יכולים לבנות עולם דמיוני שלם מהחלקים. דפנה נותנת למשחק ציון 10 ומציינת שהוא מהנה גם עבור מבוגרים

פאזלים ממגנטים

חלקי פאזל העשויים מסול – אחד המשחקים האהובים בגן. החלקים עבים וקשיחים והילדים נהנים מאד להצמיד את החלקים לקיר. בגן יש, למשל ערכה של חלקים מהסיפור "מעשה בחמישה בלונים". יש להשגה ערכות נוספות או אריזות עם חלקים כלליים לשימוש חופשי. המשחק מתאים מגיל צעיר וכל אחד בונה בו על פי היכולות והידע שלו. המשחק בטוח למרות שהילדים הקטנים לעיתים נוגסים בחלקים ומשאירים עליהם סימני נגיסות. ציון – 9 כי עם הזמן יש בלאי טבעי.

 

צינורות

כשמו כן הוא – זהו משחק המורכב מצינורות צבעוניים באורכים שונים. יש צינורות ישרים או בעלי זווית או מחברים המאפשרים חיבור בין חלקים שונים. אפשר לעשות הרבה דברים. יש חלקים של צפצפות ואפשר ליצור כלי נגינה. מדובר במשחק העשוי מפלסטיק – לכן בדריכה עליו בטעות – החלק עלול להישבר. יחד עם זאת – דפנה מתארת משחק איכותי וטוב מאד. ציון – 9.

 

מגנטיקס

כיום כבר קיימות כמה גרסאות למשחק ואפשר לשלב בין מגנטים שיוצרו על ידי חברות שונות. מתאים לגילאים גדולים יותר, אך גם הקטנים יכולים לעשות בו שימוש על פי הבנתם ורמתם האישית. בלא מעט מקרים המשחק סוחף גם את המבוגרים ויש ניסיון אמיתי להציב אתגר ולנסות לבנות משהו מסובך ומורכב יותר ויותר כל פעם. ציון 10.