צעצועים ומשחקים | סקירות, המלצות, ועצות מאנשי מקצוע - קונים בול

"באצבעות קטנות" ממליצות: המשחקים שחייבים בכל בית

902

מריה ודריה, המפעילות את דף הפייסבוק המצליח "באצבעות קטנות" ומביאות להורים המלצות נהדרות על צעצועים ופעילויות, מביאות את המשחקים האהובים עליהן לפי גיל.

כל הורה נתקל בסיטואציה הזאת כמה פעמים לאורך השנה. יום הולדת, חג כלשהו או פרס על התנהגות טובה – כל אירוע כזה מריץ אותנו אל חנות הצעצועים הקרובה. אנחנו משוטטים ארוכות בין מדפי הצעצועים והמשחקים העמוסים במטרה למצוא משחק מהנה, חינוכי וגם מפתח. הרבה פעמים אנו מתפתים לצבעוניות או לתיאור המושך של המשחק – אך בסופו של דבר המשחק אמור להתאים לילד ולא לנו. וככה אנחנו מוצאים את עצמנו עם ערמת משחקים שסתם צוברת אבק על המדף.

בתור אימהות ל- 6 ילדים סה"כ, בגילאים 2-7, נתקלנו באינסוף סיטואציות כאלה.
זאת היתה אחת הסיבות שבגללן פתחנו את הדף שלנו "באצבעות קטנות – המלצות לפעילויות וצעצועי התפתחות". החלטנו ליצור רשימה של צעצועי התפתחות ומשחקים שבאמת מפתחים ומחנכים ולא רק נראים יפה.

אז אילו משחקים לפי דעתנו חייבים להיות בכל בית?

גילאי 2+
גיל שנתיים הוא גיל נפלא למשחקי חיקוי – ערכת רופא, מטבח צעצוע, מזוודת איפור. הילדים הקטנים מסתכלים עלינו המבוגרים ומנסים לחקות אותנו (לטוב ולרע). אנחנו אוהבים לשחק ביחד, הילדים מקבלים את תפקיד המבוגרים ואנחנו חוזרים קצת לילדות. זאת גם דרך נפלאה לראות מהצד איך הילדים רואים אותנו, את ההתנהלות בבית או בגן.

הרכבת פאזלים
ניתן להתחיל מפאזלים מעץ ופאזלים רגילים של 2-4-6 חלקים. הרכבת פאזל מעודדת תכנון ודבקות במטרה. אצלנו מאוד אוהבים פאזלים מעץ, גם הקטנים וגם הגדולים. הקטנים לומדים על חיות, פירות, צורות ומתנסים בהרכבת הפאזל והגדולים משתמשים בפאזלים כמשחק או ציור.

גילאי 3-4

משחק החומה של classic world
משחק העובד על חשיבה אסטרטגית, שיתוף פעולה וגם מפתח יכולות מוטוריות.
צריך הרבה סבלנות כדי לבנות את החומה, זה משחק נהדר ללמד את הילדים לא לוותר ולהמשיך לנסות עד שמצליחים.

חתול ועכבר של Ravensburger
משחק תחרותי ומשעשע במיוחד, המבוסס על היריבות הנצחית בין חתול ועכבר.
בתקופה אחרונה זה המשחק האהוב ביותר בבית. בעזרת המשחק אנו מתרגילים את חוקי המשחק ואיך להמתין לתורך בסבלנות. בן ה-5 לומד חיבור וחיסור בעזרת משולשי הגבינה. וגם הקטנה בת השנתיים פלוס נהנית מהמשחק הזה ומתרגלת ידע בצבעים כאשר אני מחליפה את תמונות העכברים בצבעים שונים. תמיד ניתן לשחק לפי חוקי המשחק אבל הרבה יותר כיף להפעיל קצת יצירתיות, להמציא חוקים חדשים ושימושים אחרים במשחק.

גילאי 5+
זה גיל בו עולים ברמת החשיבה לכן אפשר לשחק במשחקים מאתגרים יותר כמו משחקי היגיון וחשיבה.

משחקי שפיר – המשחקים שיש לנו הם "שמתי בסל", "מצד שני", "פיקולינו" ו"מרוץ הגבינה".
אלו משחקי הקלפים שהבנים בני 5 -7 הכי נהנים מהם בבית. כל שבת בצהריים יש לנו מרתון של משחקי קופסא וקלפים. זה זמן איכות שלנו עם הילדים הגדולים ומה שמעולה זה שהמשחקים האלה לא רק מהנים אלא גם לימודיים, ובעזרתם אנחנו מתרגלים את הזיכרון, יכולות החשיבה וההיגיון.

המשחק הוא חלק גדול מתהליך הלמידה של הילדים. אם תחשבו על זה כמעט כל משחק מתרגל יכולות מסוימות, מלמד משהו חדש או אפילו מחנך.

בלי הוראות, מדריכים ובלי רעיונות משלנו.